Barbados öblei
Barbados öblei. A Karib-tenger egyik apró szigetét, a csupán 430 négyzetkilométer nagyságú földdarabot, Barbadost, minden oldalról körülveszi az Atlanti óceán. A szélcsendes nyugati odalon nagyszerű fürdőhelyek, pazar luxusszállodák várják a vendégeket, a keleti oldalon a vadregényes sziklás part, félszigetekkel határolt mesebeli szépségű öblökből indulhatnak el a szörfösök, vitorlázók, hogy megküzdjenek a hullámokkal, a széllel. S míg a tengerparti részeken virágzik a turimus, a sziget belsejében csendes vidék, apró falvak bűvölik el a látogatókat.
Barbados kétszázötvenezer főnyi lakosságának csaknem fele a nyüzsgő, gyarmati időket idéző fővárosban, Bridgetownban él. A központtól 1,6 kilométerre fekvő Garrison Savannah terén egykor a brit hadsereg tartotta díszszemléit, késôbb ezt a területet lóversenypályává alakították, zöld gyepét közel kétszáz esztendős épületek, s két régi erőd romjai veszik körül. A Barbados Múzeumban pedig a sziget történelmébe nyernek bepillantást az érdeklődők.
|
A régmúltat idézi a Morgan Lewis cukormalom, egykoron ilyen szélmalmokban őrölték a cukrot, vagy a 17. században épült St. Nicholas Abbey, a sziget legrégebbi, történelmi hangulatú családi kúriája. Berendezési tárgyai a régi ültetvényesek életéről mesélnek.
Ám a szigetet elsősorban trópusi éghajlata, természeti szépségei miatt keresik fel a turisták. Az Androméda Gardens a karibi térség egyik leggazdagabb őshonos és egzotikus trópusi fa és növénygyűjteménye található. A vízesések, patakok mentén orchideakertek, hibiszkuszok pompáznak. Az Animal Flower Cave föld alatti medencéiben színes tengeri rózsák hajlonganak, a Harrison’s Cave mészkőbarlangjaiban a vízesés partján bizarr sziklaképződmények magasodnak.
Barbados népszerű turista célpont, a Karib-szigetvilág legkeletibb tagja és a leginkább angol kulturális befolyás alatt álló. Ez tükröződik a szigetlakók krikett iránti szeretetében, a tiszta anglikán templomokon, a tiszta kerteken és a szombati lóversenyeken is. De az őslakos bajanok kultúrája sem tűnt el, a rum és a nyugat-indiai konyha keveredik itt az angol infrastruktúrával, egy egyedülálló exotikus keveréket hozva létre.
A főváros Bridgetown a sziget egyetlen természetes kikötőjében, a Carlisle-öbölben található. A nyüzsgő városban békésen megférnek egymás mellett a kereskedelmi célokat szolgáló épületek és a gyarmatosítás korabeli műemlékek, valamint a tipikus helyi lakónegyedek is. A hely ideális, ha csak lődörögni szeretnénk, de nincs túl sok látnivaló és a szálláslehetőségek is korlátozottak.
Homokos strandok, olcsóbb szállások és az igazi hangulat a déli parton, Hastings és Maxwell városkákban érhető utol. A két hely között Worthing-ben vannak a sziget legszebb strandjai, és a naplemente után sem kell innét messzire menni, mert öt percre van a sziget szórakoztató központja St. Lawrence. A luxushotelek a sziget nyugati oldalán Paynes Bay, Sandy Lane Bay és Holetown nevű helyeken találhatók.
St. Lawrence
A sziget délnyugati partján elszórva sok kisváros található, ahol egyben a sziget legtöbb szerényebb, olcsóbb szálláshelye is van, de szintén gyönyörű tengerparttal és strandokkal. St. Lawrence 15 km-re délkeletre van a fovárostól és a legéletvidámabb a környék községei közül. Rengeteg szórakozó és halászhely várja itt az érdeklődőket. A város partján a Dover strandot ragyogó fehér homokkal áldotta meg a természet. Apálynál, a part mentén nyugat felé sétálva, pár perc után elérjük Worthing és Hastings városait, ahol a fehér homokú part mellet helyi művészek alkotásait tekinthetjük meg.
|